Gelişmeleri, değişmeleri veya tam tersi bir şey yapılmadığını görmek için geçmiş ile kıyaslamak gerekir. 19 Ekim 2011 tarihli Günışığı Gazetesi Köşe Yazımda memleketimiz için çok önemli bir konuyu dile getirdim. “Elazığ Şehir İçi Ulaşım” başlıklı yazıma gazetemizin internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

O gün, kurumlara, şahıslara herhangi bir eleştiri yapmadım. Şehir merkezindeki trafik sorununu tarafsız dile getirdim. Sorunun çözümündeki kilit noktalara dikkat çekmeye çalıştım.

O günden bugüne bir yıldan fazla zaman geçti. Alınan tedbirlere ve trafikte gelinen son noktaya bir daha bakmak istedim.

Son durum;

Öğretmen evinin önünden başlayan ve orduevine kadar süren, yaya ve araç trafiği çilesi, her geçen gün katlanarak artmaktadır.

Sadece hafta sonları değil, hafta içi günlerde de şehir merkezindeki otoparklarda yer bulanlar, kendini o günün en şanslı insanı sayma noktasına gelmiştir.

Yetkili kuruluşlarımızın trafik hizmetleri, park edilmesini engelleyen dubaları park şeridine dizerek yolu daraltıp, trafik çilesini daha da artırmanın ötesine geçmemektedir.

Trafik düzenleme çalışması deyince vatandaşın aklına ilk olarak, yollara dizilen trafik dubaları gelmektedir. Vatandaş bu defa dubaların yanına park etmektedir ve yol daralmaktadır.

Ana caddelerimizin trafik denetimleri üst seviyede olmalıdır. Öncelikle araç parkına müsaade edilmemelidir. Tabi bu kadar aracı koyacak otopark bulabilirseniz.

Gazi Caddesi tek yönlü ve alternatif yön olarak Vali Fahri Bey Caddesini kullanıyoruz. Alternatif Caddemizin sonu PTT Binası, yani kontrolsüz bir kavşaktır. Kent içi ulaşımda yüz karası olarak ifade edebileceğimiz bir noktadır. Tarihi PTT Binasını mı yıkalım diye bir soruyu aklınızdan bile geçirmenize gerek yok. Çözüm yolları sanıldığından çok daha fazla yeter ki çözmek isteyelim.

Birçok ilde Gazi Caddesi gibi önemli merkezler trafiğe kapalıdır. Biliyorsunuz Elazığ’da da bu konu sıkça gündeme gelir. Bu caddemiz kapatıldığında trafik asla alternatifsiz değildir. Birçok farklı ulaşım planı Elazığ merkez için söz konusudur. Ancak bunun içinde erken zamanda atılması gereken adımlar vardır. Bu adımların başında da otoparklar gelmektedir.

Şehir merkezindeki araç yükünü kaldıracak otoparklar yapılmadıkça artan trafik çilesini hafifletmek veya bitirmek akıllardan bile geçirilmemelidir. Sadece birkaç bina boşluğu, bir iki okulun bahçesi ile otopark sorunu çözülemez.

Otopark yapımı ilgili kurumlara maddi bir yük getirmeyecektir. Yap-işlet-devret modeli otopark sektöründe, getirisi cazip ticari bir hamledir. Ancak otoparkların nereye ve hangi kapasite ile yapılacakları uzman kurumların ortak çalışmalarıyla belirlenmelidir. Atılacak hatalı adımlar sorunu büyük çıkmazlara itebilir.

Otoparklar neden bu kadar önemli? Malumunuz Gazi Caddemiz üç şerit ancak trafik hep tek şerit olarak ilerliyor ve bunun yanında hafta sonu şehir merkezine geldiğinizde ve aracınızı bırakacak boş bir otopark bulamadığınızda, otoparklar neden bu kadar gerekli daha iyi anlayacaksınız.

Öncelikle ulaşım planlaması yapılarak, Nailbey, Kültür, Çarşı, İzzetPaşa ve Yenimahalle bölgelerine acilen çok katlı otoparklar yapılmalıdır. Bu arada, Gazi Caddesi trafiğe kapatılmış şekilde yeni ulaşım planları yapılmalı ve şimdiden gerekli kamulaştırma veya takaslar gerçekleştirilmelidir.

Elazığ’ın çözümsüz bir trafik problemi yoktur. Ancak memleketimizin her geçen gün çözüm maliyeti kat kat artan bir trafik problemi vardır. Problemlerin çözümü için adımlar atalım çünkü gerek etüt işleri, gerek proje işleri ve gerekse karşılaşılacak hukuksal süreçler büyük zaman alacaktır.

Ulaşım planlaması kentsel dönüşümün gündemde olduğu bu süreçte daha ekonomik yapılabilir. Bu önemli fırsatı da değerlendirmek gerekir. Geçen bir yılda Elazığ Merkez şehir içi trafiği için maalesef kayda değer bir adım atılmadı.

Burası İstanbul değil, burada yirmi milyon insanda yaşamıyor. İzzet Paşa Camiinin önünden öğretmenevine kadar yaya, araçtan hızlı gidiyorsa takdir Elazığlılarındır…

 

***Pazar günü Sivrice İlçesi yol ayrımında meydana gelen kazada şehit olan polislerimize ve vatandaşlarımıza Yüce Mevla’dan rahmet, Emniyet Müdürlüğümüze ve kederli ailelerine başsağlığı ve yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum…