24-27 Nisan 2014 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, 50 kişi dördüncü sınıf öğrencisi, 6 araştırma görevlisi ve 3 öğretim üyesinden oluşan bir grupla, İstanbul 3. Boğaz köprüsü inşaatına teknik bir gezi düzenledi. Geziye katılan öğretim üyelerinden Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Kürşat Esat ALYAMAÇ gezi ile ilgili bilgiler verdi.

 

  1. boğaz köprüsü, eğik askılı asma bir köprü olarak inşa edilmektedir. Bu köprü ülkemizin yapı prestiji anlamında büyük önem taşımaktadır. Dünyadaki eğik askılı en yüksek köprü olma özelliğini taşımaktadır. Köprü ortasında iki şerit demiryolu ve kenarlarında dörter şerit karayolu olmak üzere 59 metre platform genişliği ile de Dünyada ilk sırada yer almaktadır. Köprünün iki ayağı arasındaki açıklık 1408 metredir. Bu köprü ile dünyanın gözü Türkiye’mizin üzerindedir.

 

ICA firmasının yetkilisi Sayın Cem ERER teknik gezi grubumuzu karşıladı. Aslında şu anda yurt dışı da dahil olmak üzere yüzlerce üniversite bu önemli yapıyı yakından tanımak istiyor. Böyle bir imkanı üniversitemize sundukları için başta Cem Bey olmak üzere emeği geçen herkese kendim, öğrencilerim ve üniversitem adına teşekkür ediyorum. Hem Cem Bey’in yaptığı, muhteşem kelimesinin az kalacağı sunum hem de şantiye ziyareti sayesinde öğrencilerimizin önemli bilgilere ulaştığı inancındayım. Geleceğin genç mühendislerinin vizyonuna teknik gezimizin önemli bir faydası olmuştur.

 

4 günlük gezi kapsamında 3. Köprü bağlantı viyadükleri gezisi sırasında her türlü yardımı esirgemeyen mezunumuz ve meslektaşımız Rıdvan ÇEVİK’e, seyahat ve organizasyon işlerimizi eksiksiz yürüten mezunumuz ve meslektaşımız Hasan KILIÇ’a, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İktisadi Teşekküllerinden biri olan İstanbul Asfalt Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. gezimize katkısı olan tüm yetkililere, bu gezi sırasında karşılaştığımız yakın ilgisini ve desteğini esirgemeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ’a, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı gezisindeki desteği için mezunumuz ve meslektaşımız Sayın Turgay GÖKDEMİR’e teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunarız.

 

DSCF0145 DSCF0223 DSCF0231 IMG_2451 IMG_2457