İlimizde oluşan, mermer tozunun değerlendirilmesi konusunu, 14 Nisan 2010 da manşetten gündeme getirmiştik. Hem Elazığ hem de Türkiye için ciddi bir atık potansiyeli olan mermer tozunun ekonomik kazanca dönüştürülmesi, ülkemiz için önemli bir adım olacaktır. Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün bu konudaki çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

18-20 Ekim 2010 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi’nde düzenlenen Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresine, Fırat Üniversitesi 18 Ekim Pazartesi günü katıldı. Kongreye Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet ÜLKER, Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Levent TAŞÇI, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Necati KULOĞLU ve Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Kürşat Esat ALYAMAÇ katıldılar.

Kongrede, Yrd.Doç.Dr. Kürşat Esat ALYAMAÇ’ın sunduğu, “Atık Mermer Tozunun Beton İçerisinde Kum İle Yer Değiştirilerek Kullanılabilirliğinin Araştırılması”, başlıklı bildiri büyük ilgi ile izlendi. Katılımcı sayısının 500’den fazla olduğu kongrede mermer tozunun gündeme gelmesi, aynı zamanda Elazığ Mermerini de gündeme getirmiştir. Mermer tozu ile beraber Elazığ vişne mermerini de anlatan ALYAMAÇ, Elazığ’ın mermer sektöründeki iddiasını ifade etmiştir.

Kongrede yoğun sorularla karşılaşan Fırat Üniversitesi ekibi, mermer tozunu ve dolayısıyla Elazığ Mermerlerini ülkenin akademik gündemine taşımıştır. ALYAMAÇ, teknik sunumunun bitiminde Harput ile ilgili de çok güzel bir fotoğraf sunmuş ve Harput’la ilgili tarihi bilgileri, ilimizi tanıtmak amacıyla katılımcılarla paylaşmıştır.

Gazetemiz köşe yazarlarından olan Yrd.Doç.Dr. Kürşat Esat ALYAMAÇ, ulusal ve uluslar arası, sempozyum ve kongrelerin, ilimizin ve üniversitemizin tanıtımında çok önemi olduğunu vurguladı. Bu sayede, Elazığ’ın sanayi ve turizm sektörlerinin önemli gelişmeler kaydedeceğini ifade etti.

 

Haber: Günışığı Gazetesi

UKAY1 UKAY3