Mekanik en yalın anlamıyla, cisimlerin denge ve hareketlerini inceleyen bilim dalıdır. Dolayısıyla hemen her mühendislik dalıyla, matematik ve fizikle yakından ilgilidir. Bu konuda ülkemiz oldukça güçlü çünkü dalında çok iyi bilim adamları yetiştirmiştir.

34 yıl önce başlamış Mekanik Kongreleri her 2 yılda bir yapılmaktadır. 17 ncisi Fırat Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 05-09 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bir çalışmayı yıllarca yürütmek oldukça önemli ve bir o kadarda zor olsa gerek. Ancak 1976 yılında kurulmuş ve günümüze kadar üstlendiği misyonu aksatmadan devam ettirmiş olan “Teorik ve Uygulamalı Mekanik Türk Milli Komitesi”, Türk Bilim Tarihine önemli katkılarda bulunmuştur ve bulunmaktadır.

Her kongre bitiminde bir diğer kongreye ev sahipliği yapmak isteyen üniversitelerin yarıştığı bir ortamda, Düzenleme Kurulu’nun üniversitemizi tercih ettiği için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Kongre ve sempozyumlar, üniversiteler ve şehirler için çok önemlidir. Çünkü tanıtım için en iyi yöntemlerden biridir. Ancak bu tür organizasyonların tecrübeli ekipler gerektirdiğini ve büyük giderleri olduğunu kabul etmek lazım. Kongrenin düzenlenmesi için yerel komiteye her türlü desteği veren Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof.Dr. A. Feyzi BİNGÖL başta olmak üzere emeği geçen tüm üniversite personeline teşekkürü bir borç biliriz.

Kongrenin maddi ve manevi yüküne omuz veren Nazif BİLGİNOĞLU, Ramazan GÜRGÖZE, Süleyman ŞEKER, Ali ULUCAN, Semih IŞIKVER, Yılmaz TETİK, Mustafa TETİK, Selami YAŞA, Suat YAŞA, Muzaffer KARABURU, Mehmet ATALAR, Mustafa SUSALAN ve ARSLANLI A.Ş.ye kongre yerel komitesi, üniversitemiz ve Elazığ adına teşekkür ediyorum.

Büyük emeklerle 5 Eylül Pazartesi günü başlayan kongreyi, onlarca farklı üniversiteden gelen iki yüze yakın araştırmacı ve bilim insanı takip etti. Genç araştırmacılar duayenlerle buluşma şansı yakaladı. Her fırsatta yapılan Elazığ gezileri, çoğu ilimize ilk defa gelen misafirlerimizi çok memnun etti. Kongrenin aksamadan yürümesinde, İnşaat Mühendisliği Bölümü lisans ve lisansüstü öğrencilerinin çok büyük payı oldu. Her görevlerindeki titizlikleri, maharetleri ve güler yüzleri gelen misafirlerimizin takdirini topladı.

Bu kongreye katılan bütün araştırmacılar ve bilim insanları teknik anlamda çok önemli katkılar yaptılar. Başta kongre düzenleme kurulu olmak üzere tüm katılımcıları büyük bir zevkle memleketimizde ağırladığımızı ifade etmek isterim.

Kongre tamamlanıp, misafirler uğurlanınca insanın yapılanlar ve konuşulanlar hakkında düşünecek zamanı oluyor. Dışarıdan bakan gözler memleketimizi analiz ediyor ve siz bu düşüncelere ortak oluyorsunuz. Misafirlerimizim tamamı Elazığ ve çevresini tabii güzellikler anlamında çok beğendiler ve şimdiye kadar buraları görmemelerinin bir kayıp olduğunu ifade ettiler.

Misafirlerin memnuniyeti elbette ev sahibini çok memnun eder. Ancak biz onları ağırlarken bazı eksikliklerimizi fark ettik. Kongreye çok büyük oranda bir katılım olunca haliyle üniversitemiz misafirhanesi yeterli olmadı. Diğer kurumlardan destek almak gerekti. Bu konudaki desteklerinden dolayı DSİ, TEİAŞ ve İl Özel İdare’ye teşekkür ediyoruz. Ancak şu gerçekle bir kez daha yüz yüze geldik, Elazığ da konaklama anlamında problem var. Büyük organizasyonlar için yatak ve oda sayısı yeterli değil. Bugün Elazığ’da oteller ve misafirhanelerin toplam oda sayısı, batı bölgelerinde yer alan 5 yıldızlı bir veya birkaç otelin toplam oda sayısı kadardır.

Özellikle ilimizi daha iyi tanıyabilmeleri için şehir merkezinde yerel ürünler alabilecekleri mağazaları ziyaret ettik. Bu alışverişlerden sonra esnafımızı çok sıcak ve içten bulduklarını ifade eden misafirlerimiz, şehri içi trafik problemini dile getirdiler. Trafik ışıklarının merkezde çalışmaması ve şoförlerin yayalara yol vermemesi, şehirde yabancı bir kişinin gezmesini zorlaştırıyordu. Şehirdeki trafik problemi hala çözüm bekliyor.

Amacım kongrenin teknik konularını burada dile getirmek değil, Elazığ’a olumlu dönüşümlerini irdelemekti. Daha önce de ifade ettiğim gibi Elazığ’ı Uluslar arası bir Kent Sempozyumu ile tanıtmak gerekir. Sadece şölen ve eğlence ile değil tanıtım işine bilim dünyası da mutlaka dâhil edilmelidir. Böylece daha nitelikli bir tanıtım yapılacağı kanaatindeyim.

Yerel komitede beraber görev yaptığım, Mühendislik Fakültesi Dekanımız Sayın Mehmet ÜLKER, Doç.Dr. Ragıp İNCE ve Yrd.Doç.Dr. Muhammet KARATON adına bir kez daha, katılarak veya destek olarak kongreyi üniversitemizde düzenlememize yardımcı olan tüm şahıs ve kuruluşlara teşekkürlerimizi sunuyorum.