Geçen haftaki köşe yazımda dile getirdiğimiz, Elazığ Kent Sempozyumu düzenlenmeli fikrine çok olumlu katkılar aldık. Hem telefonla hem de e-posta ile bize ulaşan değerli okurlarımız sorularını ve katkılarını ilettiler. Değerli katkılarını bizden esirgemeyen tüm günışığı okurlarına teşekkürlerimi sunuyorum.

Elazığ için çok değerli çalışmaların yapıldığı bir gerçektir. Ancak bu çalışmalar bir çatı altında toplanmadıkça ve sürekli hale getirilmedikçe etkisi istenilen düzeylerde olmayacaktır (Maalesef olmamaktadır…). Elazığ’ı yerel çalışmalarla gündeme getirmek mümkün değildir. Memleketimizin geleceğini, ulusal gündeme yerleşme belirleyecektir. Bunu yapabilmek için farklı disiplinlerin oluşturduğu ortak çalışmalarla, tanıtımının yapılması gerekir. Bu tanıtımların, bilgi ve birikim paylaşımlarının gerçekleşme şekli, Türkiye’de ve Dünya’da, kongre ve sempozyumlardır.

Geçen haftaki yazımıza katkı yapan değerli okurlarımızın ortak kanaatini tek bir cümle ile şöyle özetleyebiliriz: “Fikir güzel ancak nasıl gerçekleştirilecek?” Bu fikir; el birliği, iş birliği, fikir birliği ve gönül birliği ile gerçekleştirilecektir.

İlimizde üniversitemiz ve birçok meslek kuruluşu sempozyum düzenleme hususunda dolgun bir bilgi ve birikime sahiptir. Böyle bir çalışmaya, Valilik, Belediye, Üniversite, İl Özel İdare ve Ticaret ve Sanayi Odasının büyük destek sağlayacaklarına eminim.

İlimize önemli katkı sağlayan birçok kurumun bölge müdürlükleri, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü, İller Bankası Bölge Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü, Afet İşleri Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve adını hatırlayamadığım birçok kamu kurumu, Elazığ’a hizmet noktasındaki her çalışmaya destek vereceklerdir.

İlimizdeki önemli hizmet noktalarından biri de sivil toplum kuruluşlarıdır. Fırat Havzası Gazeteciler Derneği, Elazığ Genç İşadamları Derneği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Elazığ Sanayiciler ve İşadamları Derneği, Muhtarlar Derneği, Mermerciler ve Madenciler Derneği, İş Kadınları Derneği, Fırat Meclisi Derneği ve Fırat İnşaat Mühendisleri Derneği (FİMDER) adını hatırlayabildiğim ve Elazığ için ellerinden geleni yapacak insanların gönül verdiği kuruluşlardır.

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) çatısı altında 23 oda bulunmaktadır. Bu odaların ilimizde şube veya temsilcilikleri bulunmaktadır. Her birinin yüzlerce üyesi olan bu odalarında sempozyuma destek vermenin yanında öncülüğünü yapabileceklerine inanıyorum.

Kamu ve sivil kurum ve kuruluşların yanında siyasi parti temsilcilerinin de Elazığ için yapılacak böyle bir etkinlikte büyük katkı yaparak bulunacaklarına eminim.

Dikkat edilirse Elazığ, kamu, sivil ve siyasi anlamda güçlü bir ildir. Bu güç, “Her şey Elazığ İçin” ilkesiyle anlam kazanır. Kimsenin kendine mal etmeyeceği, herkesin katkıda bulunacağı bir çalışma, hedefini bulacaktır.

El birliği, iş birliği, fikir birliği ve gönül birliğinden bahsettik. Bu temel değerlerin tamamını içerisinde barındıran bir bayramını daha inşallah hep beraber yaşayacağız. Bugünden Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım…

10 Kasım münasebetiyle, geleceğimizin teminatı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz…