Seçim, şu anda ülkenin en önemli gündemini oluşturuyor. Adayların henüz belirlenmediği bu zaman diliminde kimi görseniz, adaylar ve seçim sonuçları hakkında iddialı yorumları duymak mümkün. Seçim süreci maalesef durağan ve verimsiz bir zaman dilimi olacak gibi görünüyor.

Millet olarak bu zaman diliminden faydalanabiliriz. Özellikle adaylar belli olduktan sonra oy verecek herkese büyük görevler düşmektedir. Memleketimiz ve ülkemiz için önemli projelerin sözünü alma vaktidir diye düşünüyorum. Bu amaçla, adayların projeleri hakkında açıklama yapmaları istenmelidir.

Dürüst, çalışkan ve girişken olmak gibi özellikler artı değil zaten milletin temsilcisi olacak vekillerde bulunması gereken standart özelliklerdir. Bunlarla beraber araştırmacı, sorunları tespit eden ve proje üreten bir ekip sahibi olması gerekir.

“Elazığ’dan Harput’a teleferik yaptıracağım”, demek bir proje üretmek değildir. Bunun maliyeti hesaplanmış, maddi kaynağının tespit edilmiş olması gerekir. Her akla gelen fikir bir proje kabul edilirse, kendimizi kandırmanın ötesine varamayız.

Elazığ’ımızla ilgili bir problemi kimin çözeceği değil, ortak, hep beraber nasıl hareket edilerek çözüleceği önemlidir. Bugün Gazi Caddesi değil araç trafiği neredeyse yaya trafiğini bile kaldırmamaktadır. Maalesef bu hiç kimsenin gündemini oluşturmamaktadır. Bu konu sadece yerel yönetimin çözeceği bir problem değildir. Bu sorun belki de kentsel dönüşümün bir parçasıdır.

Yıllarca eleştirilen Nailbey ve Kültür Mahalleleri’nin kıymetini bilememişiz. Evet, bitişik nizamdı yapılar ama sokaklar cetvelle çizilmiş gibi, düzgün ve kullanışlı. Yeni yerleşim bölgelerinde düz bir cadde bulmak bile oldukça zor. Apartmanların iç içe olduğu bölgeleri ifade etmeye gerek yok sanırım. Ancak imar konusundaki düzenlemeler hakkında maalesef herhangi bir talebimiz yok.

Elazığ’ın mevcut yapı stokunun deprem dayanımının yetersizliğini her fırsatta ifade ediyoruz. Görülen o ki, deprem konusundaki çalışmalar ancak zarar gördüğümüzde yapılacak. Elazığ’ın sürekli risk altında olduğunu sanki bilmiyormuş gibi davranmaya devam etmek, hizmet anlayışıyla örtüşmemektedir.

Bahar geldi, yağmurlarla beraber caddelerimiz yine nehir gibi ancak bu konularda anlaşılan bizi rahatsız etmiyor.

Bir kültür, bir turizm şehri Elazığ’ın ne kadar tanıtımı yapılıyor. Bırakın yabancı turisti, yerli turisti Elazığ’a getirebiliyor muyuz? Üç tarafı sularla çevrili bir sahadan turizm anlamında ne kadar faydalanabiliyoruz? Hazar Baba’dan Nemrut’a ulaşımı neden konuşmuyoruz? Hazar Gölü’nde gezi amaçlı bir feribot neden hâlâ yok?

Sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda Elazığ’ın projelere ihtiyacı var. Seçim önemli bir fırsat, büyük bir avantajdır. Oy, kıymeti maddi karşılığı olmayan çok önemli bir unsurdur. Sadece seçim dönemlerine has bu avantaj iyi kullanılmalıdır.

Yürünebilir bir Gazi Caddesi, yağmurlarda nehir olmayan caddeler, depreme dayanıklı bir Elazığ istiyorsak, Büyükşehir Elazığ, turistik şehir Elazığ, Kültür ve Ekonomi Başkenti Elazığ istiyorsak, PROJELER KONUŞSUN…