Eğitim öğretim yılının bahar dönemi aslında büyük bir duygu yoğunluğuna sahne oluyor. Bir yandan liseli gençlerin üniversite giriş sınavı telaşı yaşanırken, diğer yandan yıllar önce bu telaşı yaşayanların mezuniyet sevinci yaşanıyor. Mezuniyet sevincinin tadı başkadır. Mezuniyet, yeni bir başlangıç, yeni bir kimlik, yeni umutlar ve genç meslektaşlar demektir. Türkiye’nin geleceğinde rol oynayacak gençlerin sevinçlerini paylaşmak çok güzel bir duygu.

Üniversite giriş sınavlarını geride bırakan gençlerin sabırsızlığı herkesçe malumdur. Puanları belli olunca tercih telaşı başlayacaktır. İşte bu nokta, kişinin ve ülkemizin geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Doğru tercih, meslek sevgisi dolayısıyla başarı anlamına gelmektedir. Bu noktada ailelere de büyük görev düşmektedir. Yaklaşık olarak alınacak puan ve girilecek bölümler, öğrencilerimiz tarafından bilinmektedir. Tercih edilecek bölümler yani meslekler mutlaka araştırılmalıdır. Öğrenciler sevecekleri ve yetenekleri olan bölümlere yönlendirilmelidir. Bu yapılmadığı takdirde, öğrencilerin tekrar üniversiteye giriş sınavına girme veya okuduğu bölümü normal süresinde bitirememe problemleri ile karşılaştıklarını görmekteyiz.

Elazığ için Fırat Üniversitesi büyük bir şans teşkil etmektedir. 1967 yılında kurulmuş, tecrübeli bir eğitim kurumudur. Fırat Üniversitesi bünyesinde, 12 adet fakülte ve bunlara bağlı 52 adet bölüm, 3 enstitü, 2 yüksekokul, 6 meslek yüksek okulu, devlet konservatuarı, Enformatik Bölümü, Türk Dili Bölümü, Yabancı Diller Bölümü, birçok araştırma ve uygulama merkezi bulunmaktadır. Tercih yapacak gençler ve aileleri, istedikleri bölümleri gezip, yetkililerden bölümlerle ilgili gerekli bilgileri alabilirler. Bu şekilde yapılacak bilinçli tercihlerin başarıyı beraberinde getireceği inancındayım.

Tercih yapacak Elazığlı gençlerin ve ailelerinin özen göstermesi gereken konulardan biride üniversite tercihidir. Fırat Üniversitesi’nde istenilen bölüm varsa ve alınan puanda yeterli ise ilimiz tercih sebebi olmalıdır. Şu kesinlikle bilinmelidir ki, diplomanın ait olduğu üniversiteye göre iş bulma gibi bir şey söz konusu değildir. Özel sektörde işveren, kişinin ehliyetini nereden aldığı ile değil araç kullanma bilgi ve yeteneği ile ilgilenmektedir. Bunun yanında tanınmış bir üniversiteden mezun olmak elbette artılar sağlayacaktır. Fırat Üniversitesi de bu artıları sağlayacak vizyona sahip üniversitelerden biridir.

Bu yıl Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden de onlarca gencimiz mezun oldu. Genç meslektaşlarımız büyük bir sevinç ve mutluluk içindeydiler. Bu yılla beraber Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, ülkemize yaklaşık 3000 inşaat mühendisi kazandırmıştır. Türkiye’nin hemen her ilinde bulunan meslektaşlarımız hizmetlerine devam etmektedirler. Genç meslektaşlarımızın da dürüstlük, doğruluk, çalışkanlık ve üretkenlik prensiplerinden ayrılmadan mesleklerini icra edecekleri kanaatindeyim. Genç meslektaşlarıma, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir gelecek diliyorum.

Büyüyen ve gelişen ELAZIĞ için, bilinçli tercihimiz: FIRAT ÜNİVERSİTESİ.